Osada HARMONIA

Lokalizacja: Pogorzelce, Podlasie

Autor: Katarzyna Kraczkowska

Inwestor: prywatny

Projekt koncepcyjny: 2021

Realizacja:
w trakcie uzyskiwania warunków zabudowy

Szczegóły

NATURALNOŚĆ, PROSTOTA I NOWOCZESNOŚĆ to były hasła przewodnie do stworzenia tego projektu. W założeniu zaproponowana architektura projektowanych budynków mieszkalnych jest prosta i minimalistyczna, nie przytłacza natury, nie rywalizuje z nią, a wpisuje się harmonijnie w otoczenie nawiązując do lokalnej architektury.
Widok na puszczę to najważniejszy atrybut, który został uwzględniony przy projektowaniu osiedla domów dla ludzi świadomych.

Osada Harmonia to założenie urbanistyczne, które projektowane jest na dwu-hektarowej działce na wysokości 155,0 m n.p.m. w miejscowości Pogorzelce. Obszar opracowania zlokalizowany jest w malowniczej scenerii Puszczy Białowieskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie terenów leśnych. Wyjątkowe sąsiedztwo natury i wsi Białowieża dają pretekst do stworzenia niecodziennej przestrzeni mieszkalnej i wypoczynkowej zarazem, wpisanej w lokalny kontekst architektoniczny i eksponującej piękno otaczającego ją krajobrazu.
Osada Harmonia to zespół domów jednorodzinnych. Współczesny wyjazd „na Podlasie” to odpoczynek od miejskiego zgiełku i chaosu, możliwość niezobowiązującego spaceru w białowieskim krajobrazie. Okazja do spędzenia czasu na poszukiwaniu kontaktu i symbiozy z naturą, złapania oddechu, to wspaniała okazja na „reset w naturze”. Wędrówki po okolicy zaprowadzą nas do pobliskiego „miejsca mocy”.

PRZESTRZEŃ SĄSIEDZKA
Koncepcja projektowa zakłada budowę kameralnego zespołu domów w formie osady, składającej się z 12 mniejszych sąsiedztw.
Domy zostały rozmieszczone w sposób harmonijny i uporządkowany, co tworzy malowniczy krajobraz miejsca i jednocześnie daje możliwość indywidualnego ustawienia każdego domu w taki sposób, aby każdy z nich posiadał salon oraz taras otwierający się w kierunku atrakcyjnego widoku.
ARCHITEKTURA
Ulicówka
Inspiracją przy projektowaniu układu urbanistycznego była ulicówka- typ: jednodrożnej o zwartej zabudowie po obu stronach drogi.
Projektowane budynki mieszkalne zlokalizowane są wzdłuż głównej przestrzeni publicznej osady- alei, projektowanego ciągu pieszo- jezdnego zakończonego placem manewrowym.

Główne osie widokowe na Puszczę determinują kierunek ustawienia budynków. Domy zostały zaprojektowane tak, by każdy posiadał pokój dzienny z widokiem na Puszczę Białowieską w elewacji zachodniej i południowej, aby jak najlepiej wyeksponować walory krajobrazowe. Każdy budynek posiada duże frontowe okna i przestronny taras. Domy są od siebie odseparowane „korytarzami” widokowymi i komunikacyjnymi. Zaprojektowana urbanistyka osady pozwoliła zachować dużo przestrzeni na strefy aktywności i zieleń w przestrzeniach prywatnych.