Aura Park

Lokalizacja: Płońsk, ul.Letnia

Autor: Katarzyna Kraczkowska

Współpraca: Michał Szczęsny

Inwestor: Grupa Scotia

Projekt: 2018/2019

Powierzchnia użytkowa: 9800 m²

Kubatura: 34 000 m³

Realizacja: 1 Etap – 2019-2021

2 Etap – 2021-2022

Wizualizacja: Nemo Studio
Zdjęcia: Katarzyna Kraczkowska

Szczegóły

Aura Park to budynek, który powstaje w śródmieściu miasta Płońska na rogu ul. Młodzieżowej i Letniej, w prestiżowej i wygodnej lokalizacji. Śródmiejska lokalizacja inwestycji powoduje, iż w najbliższej okolicy znajdują się wszystkie niezbędne udogodnienia takie jak szkoły, przedszkola, urzędy, sklepy.

Aura Park to budynek, w którym kontekst jest kluczowy, zarówno ten architektoniczny jak i społeczny.
Główna idea budynku opiera się na bogatym zróżnicowaniu dzielnicy. Okolica ma zróżnicowaną zabudowę.
Zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna znajduje się w otoczeniu budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
Inwestor jednak widział potencjał tej okolicy.

Nowa zabudowa miała w sposób harmonijny, przez wpisującą się w otoczenie formę i skalę zabudowy, uzupełnić ten fragment śródmieścia. Wysokość nowego budynku nawiązuje do istniejących, a obsługa komunikacyjna nie powoduje zakłócenia spokoju wewnątrz tego zróżnicowanego osiedla.

Różne od siebie kształtem oraz planem fragmenty bryły nowego budynku są spójne dzięki zastosowanym jednorodnym naturalnym materiałom o spokojnej kolorystyce, oszczędnym detalom, dużym przeszkleniom mieszkań oraz poziomymi podziałami elewacji odpowiadającymi zasadzie komponowania elewacji istniejących w sąsiedztwie domów.

Na parterze zostały zaprojektowane mieszkania z ogródkami, które zapewniają poczucie prywatności. Kolejne trzy piętra to klasyczna mieszkaniówka ze standardowymi mieszkaniami, a na dwóch najwyższych kondygnacjach zostały zaprojektowane apartamenty typu pentahouse z tarasami.
Rzut poziomy budynku narzucony przez kształt działki i kontekst otoczenia tworzy literę C, która w dwóch narożnikach tworzy rodzaj dominanty dla całego założenia projektowego jak i dla okolicy.
Na dwóch charakterystycznych zwieńczeniach budynku zostały zaprojektowane loggie, które stają się przedłużeniem mieszkania i zapewniają prywatność.
Zaprojektowane dwa typy balustrad tworzą rysunek na elewacji – pełne murowane oraz wykonane z prętów stalowych i szklanej tafli.
Bryła budynku z bliska wydaje się być bardzo dynamiczna, ale w miarę zwiększania dystansu staje się bardziej stonowana i wpisuje się łagodnie w lokalny kontekst.

Różnorodność typów mieszkań i ich standardu miała na celu ściągnąć mieszkańców o różnym statusie społecznym.
Wg nas różnorodność daje poczucie zdrowych relacji społecznych.

Inwestor, świadomy atutów lokalizacji apartamentowca w tej części miasta, dążył do zrealizowania budynku służącego nie tylko mieszkańcom budynku Aura Park , ale też wszystkim mieszkańcom tego osiedla –wyróżniającego się wysokimi walorami funkcjonalnymi, estetycznymi i jakościowymi, w harmonijny sposób porządkującego i uzupełniającego ten fragment miasta.